Mida saad teha keskkonna säästmiseks

Mida rohkem toodetakse, seda enam saastatakse elukeskkonda ja mõjutatakse kliimat. Viimase sajandi jooksul on toodetud ja tarbitud rohkem kui kogu inimkonna varasema ajaloo kestel. Ent ei toodetaks, kui poleks nõudlust. Meie, tarbijad, otsustame, kui palju ja milliseid, missuguses pakendis, mis maitsega ja millest tehtud tooteid ostame.
Tarbimise tagajärgedele mõeldes võib tekkida tunne, et  igasugune tarbimine tuleks kohe lõpetada. See pole aga võimalik, sest jääb ju vajadus süüa, juua, magada ja liikuda.

Keskkonnasäästlik käitumine
 • Ostes pööra tähelepanu toote kasutusajale. Mida kauem saad toodet kasutada, seda vähem tekitad jäätmeid.
 • Osta patareide asemel akusid, mida saab uuesti laadida ja mis teenivad Sind mitu korda kauem kui patareid.
 • Kui vähegi võimalik, ära osta ühekordset või lühikese elueaga kaupa (ühekordsed nõud, ühekordne fotoaparaat).
 • Tihti on võimalik omanäolisi ja hea kvaliteediga asju saada väga odavalt, kui vaid olla üle eelarvamusest, et kõik asjad peavad olema tingimata uued. Kasutatud asjade ostmine ei kurna liialt Sinu rahakotti ning säästab loodust.
 • Poodi minnes võta kaasa oma riidekott.
 • Osta pigem lahtist kaupa ja väldi ülepakendatud tooteid. Vaata pärast poeskäimist, kui palju pakendeid selle käiguga kaasa tuli ja kui palju on selles tarvilikku kaupa.
 • Sulge kraanid korralikult. Mõtled, et mis see üks tilk ikka teeb. Aga kui tilga järel tilgub tilk, kui palju vett kulub siis ühes tunnis, ööpäevas või koguni kuus?
  Tee lihtne katse, pane tilkuva kraani alla liitrine purk. Võta aega, kui ruttu purk täis saab. Nii saad välja arvutada, mitu liitrit vett ühes tunnis tilgub. Oletame, et kraanist tuleb 30 tilka minutis, s.o üks tilk kahe sekundiga. Sellisel juhul kulub ühes tunnis tervelt kolm liitrit vett. Ööpäevas teeb see 72 liitrit ja kuus koguni 2160 liitrit vett.
 • Elektroonilisi jäätmeid saab viia vastavasse kogumispunkti. Neid võtab vastu ka elektroonikapood, kust ostad uue toote.
 • Ohtlike jäätmete kogumiseks on kohalikud omavalitsused (vald, linn) paigaldanud kogumiskonteinerid, mille asukoha kohta saab täpsemat informatsiooni kohaliku omavalitsuse veebilehelt või sinna helistades.
  Tavaliselt kodumajapidamises tekkivad ohtlikud jäätmed on: aegunud ravimid, elavhõbedaga kraadiklaasid, kodukemikaalid (torupuhastusvahendid, küünelakieemaldid, juukselakid, õhuvärskendid jms), vanaõli, õlised kaltsud, õlifiltrid, värvi-, laki-, liimi- ja lahustijäägid, väetised ja pestitsiidid, rotimürk jm biotsiidid, kompaktlambid (ehk säästupirnid), päevavalguslambid, patareid ja akud.