Mis kaasneb kolimisega


Iseseisva elu alustamine on põnev, kuid ka kulukas. Kindlasti tarbisid Sa kodus palju seda, mis on tegelikult üsna kallis, nagu nüüd selgub (nt toit ja elekter).

Suur kulu on ka üür, mida vanematekodus polnud tarvis maksta. Kui üürid tuba mitmekesi, on üüri jagada kindlasti soodsam kui seda üksinda tasuda.

Kui oled üürileandjaga üüri summas ja tingimustes kokku leppinud, siis on oluline võetud kohustusi ka täita, sh elamispinnal puhtust ja öörahu pidada.

Arukalt majandades on võimalik oma kulutusi oluliselt kärpida ja seda just eriti mugavustoitude pealt. Mõned nõuanded:

Planeeri
Tee enne poodi minekut toidunimekiri ja osta võimalusel ära nädala või vähemalt mõne päeva toidukaup. Nii väldid ahvatlust osta mittevajalikke kaupu, mis asuvad nii kassade läheduses kui ka poe peamistes vahekäikudes.

Kasuta ära toidujäägid
Näiteks saab lihajääke kasutada külmalt salatites, kuumalt panni- ja ahjuroogades, munaroogades, kuumades võileibades, leiba leivasupiks jne.

Väldi kiirtoitu ja kaasavõetavat kohvi
Võib ju tunduda, et mis see üks-kaks topsi kohvi ikka maksab, kuid kui arvestada see kuukuluna kokku, on väljaminek suur. Kui võtta kohvi hinnaks 1,90 eurot ja korrutada see 22 töö- või koolipäevaga, saame kokku 41,80 eurot. Lisaks vähemalt samapalju raha hamburgerile ning 100 eurot on rahakotist nagu pühitud. Sama raha eest ise toitu valmistades või vähemalt suurema toiteväärtusega toitu ostes jaguks süüa enamaks kui üheks toidukorraks päevas.

Püüa vastu seista puhkepäevade magusaahvatlustele
Nädalavahetustel magusale kulutatu sööb ära suure tüki eelarvest. Püüa ennast distsiplineerida näiteks nii, et sööd magusat üks kord nädalas.