Nutipõlvkond


Tänapäeva põlvkond on millenniumipõlvkond, kelle suunas loobitakse pidevalt kriitikanooli, et tehnika on nad ära rikkunud. Paljud sotsioloogid aga leiavad, et millenniumipõlvkond on lihtsalt paremates tingimustes üles kasvanud ning käitub nagu rikas laps läbi aegade. Pealegi oli jutt nooruse hukkaminekust levinud ka enne telegramme, raadiot, televiisorit.

Praegune põlvkond elab nutimaailmas, kus eeldatakse, et inimesed on alati kättesaadavad. Maailmas, mida iseloomustab ülim efektiivsus ning puudub nii-öelda nullaeg. Millenniuminoori on iseloomustatud kui põlvkonda, kes armastab oma telefone, aga vihkab nendega rääkimist. Nutitelefonides on siiski ju kõik ühes: internet, GPS, raadio, taskulamp, äratuskell, muusika, kaamera jne – loetelu võib arvatavasti lõputult jätkata tänu kõiksugustele allalaaditavatele äppidele.

Ööpäevaringne ligipääs sotsiaalvõrgustikele on toonud aga kaasa stimulatsioonisõltuvuse. Laialt levinud sõltuvus kujutab endast alateadlikku plahvatuslikku heaolutunnet, nähes ikooni, mis annab märku mõnest like’ist või kommentaarist postituse all. Stimulatsioonisõltuvusega sõpru või tuttavaid on arvatavasti kõigil. Enamikul on sõber, kes peab igast oma suuremast ja väiksemast elusündmusest oma profiilis teada andma, või sõber, kes lisab endast peaaegu iga päev uue pildi. Näitena võib tuua mu peretuttavad, keda hiljuti külastasin. Pärast ühist toiduvalmistamist võtsid nad nimelt kõik oma telefonid taskust välja ja hakkasid otsima kohta, kuhu valminud roog pildistamiseks sättida. Mina jälgisin hämmeldusega kõrvalt, kuidas terve pere vaidles, mis nurga all, mis valgusega ja millisel taustal toit kõige parem välja näeks. Vähe sellest, et lõpuks lauda istudes oli toit juba jahtunud, ei suutnud nad ka seal oma nutitelefone käest panna ning uhkeldasid, kellel on juba kõige rohkem like’sid.

On ka inimesi, kellel on sotsiaalvõrgustikes toimuv üle pea kasvanud ja kes on otsustanud nendest välja astuda ning oma kasutajakontod kustutada. Paraku osutuvad need inimesed teistele lisapingutuseks, sest ollakse harjunud näiteks mõne olulise küsimuse lahendamiseks kommuune või gruppe looma, kus teema üles võetakse. Võrgustikest välja astunud inimestega aga tuleks eraldi kontakti võtta ning kõike uuesti selgitada. Soovimata olla kaaslastele tüliks, on paljud oma kontod taastanud.

Tehnika meie ümber areneb meeletu kiirusega ning sinna pole midagi parata. On iga inimese enda otsustada, kui palju ta laseb nutipakkumistel ja moeröögatustel oma elu mõjutada.

Lisanna O.