Nutitelefoniga surfamine ja äpid


Tänapäeva tehnoloogiaajastul kohtab arenenud maades harva inimest, kellel poleks nutitelefoni. Internet levib pea kõikjal ja terve maailm on telefonist kättesaadav.

Klassiruumis ringi vaadates saab näha, kuidas vähemalt pooled õpilased on telefonis. Koolitundide ajal toimub vestlus sõpradega teistest koolidest või isegi teistest riikidest, mängitakse Candy Crushi, laigitakse pilte Instagramis ja tweeditakse sellest, kuidas tunni ajal Candy Crushi mängitakse. Konspekteerimine vihikusse on asendunud kiire klõpsuga, telefoniga tehakse pilt tahvlil olevast konspektist ning hiljem on seda lihtsam klassikaaslastega jagada või selle järgi õppida. Seda tunnis keelatud tegevust on üsna keeruline märkamatult teha, sest õpilased istuvad käed süles ja naeratavad vaadates oma jalgevahet.

Nutitelefonide ja nendega kaasnevate äppide tõttu ei oska inimesed enam rahulikult oma mõtetes viibida. Bussi oodates näpitakse oma telefoni, bussis istudes on tegevus sama, bussi pealt koju kõndides kuulatakse nutitelefonist muusikat. Koju jõudes vahetub telefon arvuti vastu, aga tegevus jääb enamasti samaks.

Tehnoloogia meie ümber on puutetundlik, kuid sageli kiputakse unustama, et ka inimesed meie ümber on puutetundlikud. Lapsed veedavad aina vähem aega koos oma perega, sest on liiga hõivatud erinevate tähtsusetute tegevustega, mida võimaldavad teha allalaaditud äpid. Nad ei oska enam vanakooli mänge mängida nagu näiteks peitust, sest saab ka ühe koha peal istuda ja nutitelefoni näppida ning kindlasti on ka peitusest juba äpp olemas.

Nutitelefonidest on selgelt ka palju kasu ning enamus meist ei kujutaks elu ilma nendeta enam ettegi. Telefon, mis oli aastaid tagasi vaid vahend helistamiseks, on nüüdseks arenenud hoopis uuele tasemele. Lihtsalt ja kiirelt saab nutitelefonist vaadata  bussiaegu, lugeda oma meile ning jälgida oma rahaseisu pangas. Kui peaks metsa ära eksima ja nutitelefon on kaasas, saab vaadata telefonist kaarti, et õige tee üles leida. Sellistes olukordades tuleb kasuks omada nutitelefoni.

Seega on nutitelefonidel ja äppidel tänapäeval suur osa inimeste elus. Nad on kasutusel koolis, tööl ja kodus ning kuigi nad võtavad ära palju väärtuslikku aega on neist siiski palju abi.

Marleen E.