Kasutatud auto ostmine

Kui kavatsed osta kasutatud auto, siis peaksid olema eriti tähelepanelik, et mitte osta põrsast kotis. 

  • Kontrolli müüja tausta. Vaata äriregistrist, kas autot müüb era- või juriidiline isik. Eraisiku käest osta on odavam, kuid eraisikutevahelisi vaidlusi lahendab vaid kohus. Firmade kohta saad infot Krediidiinfo kodulehelt, samuti äriregistrist. Eraisikust müüja puhul aitavad päringud internetis ja suhtlusportaalides, aga ka Krediidiinfo. 
  • Kontrolli auto ajalugu. Eestist pärit auto puhul kontrolli Liikluskindlustuse Fondi kodulehel võimalikke avariisid. Auto andmeid kontrolli sõiduki tehasetähise ehk VIN-koodi alusel vastava margi esinduses. Vaata suurte autoturgude portaale ja võrdle Eestis pakutavaid autosid analoogsetega Euroopa Liidus. Väldi müügiplatsil tehtud nii-öelda eripakkumisi.
  • Kontrolli auto tehnilist korrasolekut. Lepi kokku võimalikult pikk proovisõit. Korrasoleku kontrolliks on kindlaim viia auto lähimasse sama margi esindusse. Autot üle vaadates pööra tähelepanu selle üldisele seisukorrale, dokumentidele ja võimalikule avariilisusele. Jälgi sõiduki kulumisastet, kontrolli selle mõõteriistade ja muude seadmete korrasolekut. Kogu auto tehnilise seisukorraga seonduva teabe peaksid saama kirjalikult.
  • Kõige ohtlikum on peidetud avariilisus. Selle avastamiseks peaks kontrollima tihendite ääri, et leida märke ülevärvimisest, samuti otsima plastdetailidelt pragusid, mis viitavad paksule pahtlikorrale. Veel tasub vaadata, kas uste ja muude keredetailide vahed on ühtlased. Raskele avariile ja selle tagajärgede kõrvaldamisele viitab nahaga kaetud armatuurlaud.
  • Ära usalda vaid auto teenindusraamatut, kuna see võib olla võltsitud. Auto läbisõitu võiksid tõendada erinevad kuluarved teeninduse, vahetatud varuosade ja remondi kohta. 
  • Sõlmi alati kirjalik ostu-müügileping, kus on fikseeritud auto müüja, hind, sõiduki andmed, lisavarustus ja seisukord, läbisõidu näit. Lisaks tuleks lepingusse kirja panna kõik, milles oled müüjaga kokku leppinud.
  • Võimalusel tasu ostu eest pangaülekandega, nii jääb tehingust jälg ja võimalikke vaidlusi on hiljem palju lihtsam tõendada. Jälgi, kes on raha saaja: kas lepingus olev isik ja müüja on ikka samad. Müüja peab andma Sulle sõiduki ostu eest tasumist tõendava dokumendi.

Põhjalikumalt saad kasutatud auto ostmisest lugeda maanteeameti, tarbijakaitseameti ning maksu- ja tolliameti koostöös valminud juhendist.