Kodu

Sageli on tavapärane asjade käik alguses eluaset üürida ja alles hiljem oma kodu osta. Nii eluaseme üürimisel kui ostmisel on oma plussid ja miinused.

Eluaseme üürimisel pea meeles järgmist.
  • Üürimine pole nii suur rahaline kohustus kui kodu ostmine. Olgugi, et üürilepingut sõlmides tuleb maksta korraga suurem summa (ettemaks ja tagatisraha, maaklerit kasutades ka vahendustasu), on see siiski tunduvalt väiksem kui omafinantseering kodu laenuga ostmisel.
  • Üürimine on Sulle vähem siduv kui laenuga kodu ostmine: vajadusel saad hõlpsalt välja kolida ja uue üüripinna otsida, kui senise üüripinna maksumus, tingimused vms Sulle enam ei sobi.
  • Üürisumma, mida iga kuu maksad, võib olla sama suur kui oleks Sinu laenumakse kodu ostmise puhul, aga Sa ei saa kunagi üüritava kinnisvara omanikuks.
  • Kui soovid eluaset remontida, pead selleks saama omaniku nõusoleku. Samuti pead saama omaniku nõusoleku näiteks siis, kui soovid võtta lemmiklooma. Paljud omanikud ei pruugi soovida oma kinnisvara üürile anda, kui Sul on laps(ed) või lemmikloomad.
Kodu ostmisel pea meeles järgmist.
  • Kodu ostmine laenuga on väga suur rahaline kohustus aasta(kümne)teks, kuna enamasti pole kodu võimalik osta oma raha eest. Arvesta sellega, et omafinantseering ulatub olenevalt panga tingimustest ca 10–30 protsendini ostetava kinnisvara turuväärtusest. Lisaks peab Sul raha jaguma ka ostu-müügitehinguga seotud kulude katteks: laenulepingu sõlmimise tasu, kinnisvara hindamisakt, notaritasu, riigilõiv, kinnisvara kindlustamine .
  • Kui ostad kodu laenuga, tahab pank laenule tagatist. Selleks seatakse üldjuhul ostetavale kinnisasjale hüpoteek ehk kinnisasja pant. Hüpoteek võidakse seada ka mõnele muule kinnisasjale. Näiteks kui ostad eluaseme ja tagatiseks on Sinu vanemate korter, siis seatakse sellele samuti hüpoteek. 
  • Kodu ostmiseks peab Sul olema regulaarne ja piisav sissetulek, et tasuda laenumakseid ja saada hakkama ka muude rahaliste kohustustega, nagu kommunaalmaksed, sh vesi, gaas, elekter.
  • Koduomanikuna saad remonti teha ja seeläbi kinnisvara väärtust tõsta, ilma et peaksid seda kellegagi kooskõlastama.