Kodu ostmine

Kui plaanid eluaset osta, mõtle esmalt läbi, millised on Sinu vajadused ja rahalised võimalused. Sobiva eluaseme leidmiseks on lihtsaim kasutada erinevate kinnisvaraportaalide abi.

Kui soovid osta korterit, siis uuri:
  • kas müüja on selle korteri omanik ja milline on ostetava korteri omandivorm;
  • kas majas on korteriühistu (sealt saad küsida, kas ostetaval korteril on võlgnevusi);
  • kontrolli, ega korteris ei ole üürnikku või sundüürnikku;
  • kui suured on kommunaalmaksud.

Kui oled oma kodu leidnud ja soovid ostu rahastada eluasemelaenuga, siis tee kindlasti eeltööd ja võta laenupakkumised mitmest pangast.

Eluaseme ostmisel pead sõlmima müüjaga notari juures ostu-müügilepingu (seda nii laenuga kui ka laenuta kodu ostmisel). Notar valmistab lepingu ette, kontrollides seejuures tehingu tõestamiseks vajalikke andmeid. Notar esitab kinnistusregistrile omandi ülemineku kande tegemiseks avalduse ja vajalikud dokumendid. Pärast kande tegemist kinnistusraamatus saad kinnisasja omanikuks.

Enne lepingu sõlmimist pead müüjaga kokku leppima, kes maksab notaritasu ning millal ja millistes osades tasud ostusumma. Paika tuleb panna ka eluaseme üleandmistähtaeg.

Kui Sa koduostuks pangalaenu ei vaja, oleks ostu-müügitehingu sõlmimisel hea kasutada notari deposiiti. Ostjana kannad kokku lepitud summa hiljemalt lepingu sõlmimise päevaks notari deposiitkontole ning notar kannab raha müüja arvele kolme tööpäeva jooksul pärast tehingu toimumist.

Pea meeles!
  • Ära kanna raha enne tehingu toimumist müüja arvele. Nii kaitsed end võimaliku tehingu ärajäämise puhul rahast ilmajäämise eest.