Puhkuseosakud ja reisiklubid

Puhkuseosaku lepinguid nimetatakse seaduses ehitise ajutise kasutamise lepinguks (timeshare) ning selliste lepingutega müüakse tarbijatele näiteks Hispaania kuurordis asuva korteri iga-aastast nädalast kasutusõigust. Enamasti müüakse selliseid majutusvõimalusi esitlustel, kuhu tarbijad meelitatakse personaalsete kutsete ja kingitustega.

Enne esitlusele minekut ja lepingu sõlmimist
  • Kui saad kutse või kohtad müügimehi, kes soovivad Sulle pakkuda ehitise ajutise kasutamise lepingu sõlmimist ja kutsuvad Sind kokkusaamisele, säilita kaine mõistus ja mõtle enne toote tutvustusele minekut hoolikalt, kas Sul ikka on soovi sellise lepingu sõlmimiseks.
  • Kui Sa oled ehitise ajutise kasutamise lepingu sõlmimisest siiski huvitatud, mõtle enne esitlusele minekut, kas Sul on raha selliseks iga-aastaseks reisiks ning kas puhkuseosaku leping on ikka soodsaim võimalus reisimiseks – Sul tuleb arvestada ka iga-aastase hooldustasuga.
  • Kui lähed esitlusele ja Sulle pakutakse võimalust lepingu sõlmimiseks, nõua mõtlemisaega.
  • Loe tingimused ja leping hoolikalt läbi. Pea meeles, et Sul on õigus saada see info kirjalikult oma emakeeles. Ole ettevaatlik pakkujate suhtes, kes viitavad lepingus mõne teise riigi seadustele.
  • Tea, et teenusepakkujal on kohustus informeerida Sind ka lepingust taganemise õigusest. Sul on õigus lepingust taganeda kümne päeva jooksul pärast lepingu allakirjutamist. Selle ajaperioodi jooksul pole pakkujal õigust nõuda Sinult mitte mingisuguse summa tasumist.
  • Arvesta, et kuigi esitlustel väidetakse, et tegemist on hea investeeringuga ja osak on vabalt müüdav, on osaku müük tarbijakaitseametisse pöördunud inimeste sõnul praktiliselt võimatu.  

Kui otsustad osaku osta, siis tea, et leping peab olema sõlmitud kirjalikult mõlema poole allkirjadega ning Sinu poolt valitud keeles.

Küsi lepingule lisaks ka osaku kasutamise kirjeldust, kus on täpselt kirjas nii ehitise andmed kui ka kasutamise tingimused.

Pane tähele!
  • Kui Sulle pakutakse lepingut, mis on jõus vähem kui kolm aastat, peaksid olema eriti ettevaatlik! Sageli on lepingu kehtivusaeg märgitud päevadena, näiteks 1094 päeva ehk üks päev vähem kui kolm aastat. Sellisel juhul on tegemist puhkuseklubiga ning kogu eelpooltoodud Sind kaitsev regulatsioon ei kehti.