Reisimine

Reisiteenuste kasutamiseks tuleb tarbijatel enamasti teha üsna suurte summade ulatuses ettemakseid ning sageli ostetakse välismaal tegutsevate ettevõtjate teenuseid. Seetõttu on reisimine valdkond, kus tarbija peaks eelkõige tähelepanu pöörama teenusepakkuja valikule – usaldusväärse ettevõtja leidmine säästab võimalikust hilisemast meelehärmist ja majanduslikust kahjust. Seda nii üksikute reisiteenuste kui ka mitmetest reisiteenustest koosnevate pakettreiside  ja seotud reisikorraldusteenuste  puhul.

Enne reisi või reisiteenuse ostmist

  • Uuri põhjalikult järele, mida reis või reisiteenus sisaldab ja mõtle järele, kas see vastab Sinu vajadustele ja soovidele, sealjuures:
    • kas ja millistel tingimustel saab lepingut (näiteks kuupäevade osas) muuta või sellest taganeda;
    • mis on reisi või reisiteenuse lõpphind.
  • Uuri teenusepakkuja tausta. Ühtlasi vaata üle tarbijakaitseameti must nimekiri ning otsi infot internetist ja loe foorumitest varasemate reisijate arvamusi.
  • Kui ostad pakettreisi või seotud reisikorraldusteenuseid, kontrolli, kas reisiettevõtja on esitanud majandustegevuse registrile majandustegevusteate ja omab tagatist;
  • Kui ostad pakettreisi reisivahendaja kaudu, kontrolli reisikorraldaja majandustegevusteatest ka seda, et reisikorraldaja on andnud enda koostatud pakettreiside pakkumise ja müügi õiguse sellele reisivahendajale.

Oluline on tähele panna, et pakettreisi puhul on reisikorraldaja see, kes vastutab lepingu täitmise eest reisija ees. Seotud reisikorraldusteenuste ja üksiku reisiteenuse eest vastutab selle tegelik osutaja.

Kui Sul tekib reisil olles mõne reisiteenusega probleeme, pöördu ise kohe teenusepakkuja poole ning püüa koos ettevõtjaga leida Sinu jaoks sobiv lahendus. Kui Sa kokkuleppele ei saa, võta ühendust tarbijakaitseametiga.

ECC-Net ehk Euroopa Liidu tarbija nõustamiskeskuste võrgustiku mobiilirakendus reisija õiguste kohta, annab Sulle teavet Sinu õiguste kohta tüüpilistes olukordades (nt oste tehes, autot rentides, hotelli broneerides). Lisaks varustab see Sind vajalike väljenditega, mida saad kasutada kohalikus keeles reisi sihtkohas. Samuti saab rakenduse abiga kiiresti leida kohalike saatkondade kontaktandmed ning ka tarbijakaitsekeskuste asukohad.
 

Välisministeerium soovitab Sul enne reisi registreerida oma viibimise välisriigis. Juhul kui asukohariigis peaks tekkima kriisiolukord (looduskatastroof või terrorismi rünnak) on konsulil võimalus Sinuga kiiresti ühendust võtta ja vajadusel konsulaarabi pakkuda. Registreerida on võimalik välisministeeriumi kodulehel  või mobiilirakenduse „Reisi targalt“  vahendusel.
Välisministeeriumi eduka reisi Reisimise ABC-d.