Tellitavad lisateenused

Tänapäeva mobiiltelefon ei ole ammu enam pelgalt helistamiseks ega tekstisõnumite saatmiseks, vaid ka näiteks internetis surfamiseks. Mobiilifirmad on loonud oma telefonidele mitmeid keskkondi, kust saad alla laadida mänge, mobiilihelinaid, muusikat, videoid ja erinevaid rakendusi (nt kiiruskaamerate, poodide asukoha määrajad).

Sellise keskkonna kasutajaks registreerumine ja mingi osa teenustest on tavaliselt tasuta, kuid osa teenuseid võivad olla tasulised. Näiteks on levinud skeem, kus teenuse algtasemed on tasuta, kuid teatud tasemele jõudes pead jätkamiseks loovutama teatud rahasumma.

Tasulistel teenustel on enamasti siiski vastav märge, mõnes keskkonnas on tasulised teenused ka eraldi rubriigis. Samuti nõuab enamik allalaadimiseks mõeldud keskkondi registreerimisel Sinu krediitkaardinumbrit ja tasulise teenuse allalaadimisel pead makse kinnitama, mis välistab teenuse kogemata tellimise.

Pööra tähelepanu sellele, et Sinu telefon ei logiks ennast automaatselt teenuste allalaadimiskeskkondadesse sisse. Kuna teenusepakkujal on registreerimisel sisestatud andmed juba olemas ja sisselogitud oleku korral enne teenuse telefoni laadimist neid ei küsita, võib juhtuda, et teenuse laeb alla telefoni kasutav laps. Tasulise teenuse korral läheb vastav summa krediitkaardilt maha.

Enne mobiili lisateenuseid ja -rakendusi pakkuvate keskkondade liikmeks astumist

  • tutvu kindlasti teenuse tingimustega;
  • oska vahet teha tasuta ja tasulistel teenustel;
  • pööra tasuta teenuse puhul tähelepanu sellele, kas saad teenust tasuta tarbida täies ulatuses või pead selle eest hiljem maksma hakkama.
Pea meeles!
  • Kui telefon on sageli lapse kasutuses, püüa vältida krediitkaardiandmete automaatset sidumist oma tehingutega, et mitte saada halva üllatuse osaliseks. Nii vähendad ka andmete kuritarvitamise riski.
  • Jälgi oma telefoni sätteid, kui kaua saab parooli sisestamisel ostutehinguid teha. Sageli on automaatselt sätestatud 15 minuti pikkune parooli kehtivusaeg, mille käigus laps võib kogemata pärast Sinupoolset parooli sisestamist ikkagi lisateenuseid tellida.